Tepkilerin ardından Bakan Kurum’dan Ayder paylaşımı

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan tabiat mükemmeli Ayder Yaylası’nın son halini gösteren fotoğraflar toplumsal medyada gündem oldu ve toplumun geniş bölümleri tarafından büyük reaksiyonla karşılandı.

Ayder Yaylası’nda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yürütülen “kentsel dönüşüm” çalışmaları kapsamında, yeşil alanın adeta şantiyeye dönüştüğü görüldü.

“ÇOK DAHA HOŞ VE YEŞİL OLACAK”

Bakan Murat Kurum, gelen reaksiyonlar üzerine toplumsal medya hesabından bir açıklama yaptı. Kurum, “Ayder’imizin hoşluğunu bozan yapıları kaldırıyoruz. Yöresel mimariye uygun bir tesis yaparak hepsini birebir çatı altında topluyoruz. Bunu da doğal yapısı tahrip edilmiş 17 bin 478 metrekare alanın yalnızca 3.863 metrekarelik kısmına yapıyoruz. Geri kalan 13 bin 615 metrekare yeşil alan olacak. Ayder’imizde; altyapıyı yeniledik. Otoparkı, doğal yapıyı hiçbir halde bozmadan yer altına indirdik. Seyir teraslarını yapıyoruz. Hepsi bitince, doğal doku daha da ortaya çıkınca, yeni Ayder’imiz bugünden hoş değil, çok daha hoş ve yeşil olacak” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir