‘Taksi plakası’ gibi hastane ruhsatı satılıyor: Yılda yaklaşık 50 ruhsat el değiştiriyor

Türkiye’de, özel sıhhat kuruluşlarının ruhsatları ve takımlarının el değiştirdiği büyük bir sıhhat piyasası oluştu. Ruhsatların alım satımlarına aracılık eden danışmanlık şirketlerinin ilanlarında onlarca hastane, tıp merkezi ve poliklinik ruhsatı ile takımların milyon liralık bedelle satışa çıkarıldığı görülüyor. 

Piyasada yılda ortalama 50 sıhhat ruhsatının el değiştirdiği belirtiliyor. Fiyatlar ise takımlardaki uzmanlıklara nazaran farklılık gösteriyor.

Dünya gazetesinden Yasemin Salih’in haberine nazaran, sektörde ruhsat ve takım piyasasının oluşması 2008’de Sıhhat Bakanlığı’nın düzenlediği Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sıhhat Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik ile başladı. Yönetmelikle özel sıhhat kuruluşlarının yeni ruhsat ve takım müsaadesi alması durduruldu.

“BU YÖNETMELİK İLE KESİMİN BÜYÜMESİ DURDU”

Özel Hastaneler ve Sıhhat Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat’a göre dalın sağlıklı büyümesini değil “şişmanlamasını” sağlayan bu yönetmelik, yatırımcıların farklı formüller geliştirmesine neden oldu. Bu yönetmelik çıktığında Türkiye’de 567 özel sıhhat ruhsatı varken, bugün bu sayı 550’nin altına indi.

Bahat, “Bu yönetmelikle dalın büyümesi durduruldu. Sıhhat turizmi yapan hastanelere belli seviyelerde verilen küçük müsaadeler ve hastane kapasitelerini dolduranlara tanınan yatak sayısındaki minik müsaadeler sayılmazsa bölüm büyüyemedi. Açık biçimde kendi içinde şişmanladı. Sıhhatini yitirdi” yorumunu yaptı.

YILDA 50 RUHSAT EL DEĞİŞTİRİYOR

2008’deki kararla yeni ruhsatların dondurulduğunu, lakin bu tarihten evvel verilen ruhsat ve/veya ön müsaadelerin öbür vilayetlere taşınmasına, diğer şirketlere dönemlerine imkan sağlandığını söyleyen Karbuz, yılda yaklaşık 50 ruhsatın el değiştirdiğini bildirdi. Karbuz’un verdiği bilgilere nazaran bu taşınma ve evre sürecine de yine Sağlık Bakanlığı onay veriyor.

Karbuz, sistemin kuralını şöyle özetledi:

“Bu müsaadeler, özel sıhhat kurumlarında çalışan doktor sayısının kamu kurumlarında çalışan tabip sayısına oranı, milyon başına düşen tabip sayısı, on bin bireye düşen yatak sayısı ve nüfus yoğunluğu dağılımı temel alınarak veriliyor. Şayet taşınan ruhsatın bulunduğu ilin yoğunluğu, taşınacak ilin yoğunluğundan daha fazlaysa bölüm sürecine onay çıkıyor. 2008’den sonra özel bir sağlık kurumu açılabilmesi için vilayet içerisinde mevcut bir sağlık kurumu ruhsatı satın alınması yahut doluluk oranı daha yüksek bir vilayetten mevcut bir sağlık kurumu ruhsatı taşınması gerekiyor.”

EN DEĞERLİ RUHSAT NERELERDE?

Özel sıhhat ruhsatları bakımından kimi vilayetlerde artık yer yok. Türkiye’nin bu bakımdan en dolu vilayetlerinin İstanbul, Muğla, Antalya, Kocaeli, Adana, Gaziantep, İzmir, Bursa olduğunu belirten Karbuz, buralardan öbür tüm vilayetlere ruhsat taşıması yapılabildiğini tabir etti. Fakat Türkiye’nin hiçbir vilayetinden kelam konusu bu sekiz ile ruhsat taşıması yapmak mümkün değil.

Karbuz şu bilgileri verdi: 

“Bu durum bahse husus illerde özel sağlık kurumu açmayı düşünen bir yatırımcının yalnızca vilayet içerisinde etkin yahut askıda olan özel sağlık kurumu ruhsatı yahut ön müsaadesi satın almak zorunluluğunu getirmektedir. İstanbul, Muğla, Antalya, Kocaeli, Adana, Gaziantep, İzmir, Bursa üzere ağır vilayetlerde bulunan bir hastane ruhsatının; yatak sayısı, takım sayı ve çeşitliliğine nazaran değişiklik göstermekle birlikte 40-60 milyon TL ortasında olduğunu söyleyebiliriz. 

Bu vilayetlerde 10 takım ve üzeri olan tıp merkezi ruhsatı 10-13 milyon TL ortasında pahayla el değiştiriyor. Yoğunluğu bu vilayetlerden daha az olan vilayetlerde ise hastane ruhsatları 15-20 milyon TL, 10 ve üzeri takım sayısına sahip tıp merkezi ruhsatlarında ise 7-10 milyon TL ortasında fiyatlar biçiliyor. Fiyatlar pandemiden sonra arttı. Bir evvelki seneye nazaran yüzde 130 artış var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir