Polonya Ukrayna’ya 4 MiG-29 savaş uçağı gönderecek

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ileriki günlerde Ukrayna’ya 4 Sovyet üretimi MiG-29 savaş uçağı göndermeyi planladıklarını söyledi. Duda, Rusya ile savaş halindeki Ukrayna’nın uçak talepleri devam ederken, ülkesinin Kiev’e vereceği takviyeye ait açıklama yaptı.

Ukrayna’nın acil talebini karşılayan birinci NATO ülkesi olacak

Ukrayna’ya bir düzine MiG-29 savaş uçağı vermeyi planladıklarını kaydeden Duda, Ukrayna’nın giderek artan acil savaş uçağı taleplerini karşılayan birinci NATO üyesi ülke olacaklarını vurguladı. Duda, Sovyet imali savaş uçaklarından 4’ünün ileriki günlerde Ukrayna’ya teslim edileceğini, geri kalanların ise denetim edildikten sonra iletileceğini lisana getirdi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de 14 Mart’ta Sovyet imali MiG-29 savaş uçaklarını “4 ila 6 hafta içinde” Ukrayna’ya teslim edebileceklerini söylemişti. Ukraynalı başkanlar, öbür NATO üyelerine de Kiev’e uçak göndermeleri konusunda davetler yapıyor.

Ukrayna hava kuvvetlerinin MiG-29’lara aşina olduğu biliniyor. 1989’dan beri kelam konusu savaş uçaklarını kullanan Polonya’da hala 28 adet MiG-29 bulunuyor. MiG-29 filosunu kademeli olarak ABD imali F-16’lar ve Güney Kore üretimi FA-50 çok maksatlı jetlerle değiştiren Polonya, ayrıyeten ABD imali F-35 savaş uçakları satın alıyor. Ukrayna, Rusya ile savaşındaki ikinci yılında hava savunmasını güçlendirmek maksadıyla Batı ülkelerinden savaş uçakları talep ediyor.

Ukrayna’dan teşekkür mesajı

Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada’nın resmi Twitter hesabından Duda’nın bu açıklaması akabinde teşekkür iletisi paylaşıldı. Bildiride, “Polonya, Ukrayna’ya 4 MiG-29 savaş uçağını teslim edecek! Ukrayna hava alanının korunmasına gerçek bir katkı sağlayan bu kararlı hareketi öteki ülkelerin de izleyeceğine inanıyor ve umuyoruz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir