Milli Eğitim Bakanlığı, müdür ve yardımcıları ödüllendirdi, eğitimcileri unuttu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eylül ayına ilişkin Tebliğler Dergisi yayımlandı. Mecmuada, 2021’de ödül alan MEB çalışanı listesi de yer aldı. Bu kapsamda, 2021’de toplam 11 bin 657 işçiye ödül verildi. Lakin ödül verilenlerin misyon dağılımları dikkat çekti. İşçisinin büyük çoğunluğu öğretmen olan MEB, 2021’de yalnızda 3 bin 966 öğretmene ödül verdi. Ödül alan öğretmenlerin oranı yüzde 34 oldu. Listedeki çoğunluğu ise müdür ve müdür yardımcıları oluşturdu.

Listeye reaksiyon gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “MEB’in 2021’de dağıttığı muvaffakiyet dokümanları, ulusal eğitimi yöneten hâkim zihniyeti birçok açıdan ele veriyor” dedi. Mükafatların okul ve şube yöneticilerine dağıtıldığını kaydeden Özbay, “Bu gerçek, MEB’in eğitimin dinamosu olan öğretmenleri ne kadar kıymetsiz bulduğunun bir göstergesi” dedi. Listeyle birlikte liyakatsizliğin de ele verildiğini aktaran Özbay, okul yöneticilerinin büyük çoğunluğunun yandaş sendikalar ortasından seçildiğini kaydetti.

BÜYÜK ORAN YANDAŞTA

Eğitim-İş Sendikası, 2020’de MEB’e yaptığı müracaat ile 2019’da ödül verilen çalışanın sendika dağılımının paylaşılmasını istedi. Fakat bakanlık bilgileri paylaşmadı. Eğitim-İş’in mevzuyu yargıya taşıması üzerine sendika dağılımları, mahkeme kararı nedeniyle sendikaya bildirildi. Kelam konusu bilgilere nazaran, 2019’da toplam 7 bin 72 çalışana ödül verildi. Bu işçilerin 4 bin 331’inin Eğitim Bir-Sen, 1011’inin Türk Eğitim-Sen, 223’ünün Eğitim-İş, 215’inin ise Eğitim-Sen’li olması dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir