Kadirlili Besici: “Eskiden bayrama bir ay kala kurbanlık kalmıyordu… Şimdi kart soruyorlar”

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Koçlu köyünde kurbanlık koyun besleyen Ali Samet Kocamanoğlu, bu yıl kurbanlık satışlarının âlâ olmadığını belirterek, vatandaşların ekonomik kaideler nedeniyle kurbanlık almakta zorlandıklarını söyledi.

“35-40 KİLOLUK KURBANLIK SORUYORLAR”

Besici Ali Samet Kocamanoğlu şunları söyledi:

“Yaklaşık 5-6 yıldan beri kurbanlık hayvan besliyorum köyde. Bu sene Kahramanmaraş’ta kilosunu 110 liradan açıklamışlar. Osmaniye’de de şu an kilosu 130 lira. Daha evvelce buradan 2-3 yıl öncesine kadar ben yok satıyordum bir tane bile kurbanlık kalmıyordu Kurban Bayramı’na son 1 ay kala. Millet artık arıyor ‘kredi kartı geçerli mi, taksit yapıyor musunuz, kaç taksit yapıyorsunuz’ diye. Dağın başında kredi kartının ne işi var? Pos makinasının ne işi var?

“ZATEN YEM ALAMIYORUZ”

Yem konusuna gelince yem alamıyoruz esasen. Arpa ezmesinin torbası 400 lira olmuş, küspenin torbası oda 400 lira. Aslında yem alamıyoruz, saman almış başını gitmiş. Allah’tan dağda taşta yaşıyoruz. Tarlaya sürüyorum, meraya sürüyorum koyunlar yayılıyor yemden kar ediyoruz, ot biçiyoruz onu veriyoruz. Bu sene sevinsek mi, üzülsek mi biz de mana veremedik. Aslında benim yeni doğan kuzularım 10 kilo, 2-3 aylık kuzularım zati 40 kilogram. Arıyor adam beni ’40 kilogramlık kurbanlığın var mı’ diyor. 40 kiloluk kurbanlık olmaz yani. Onlara da hak veriyorum minimum fiyatla çalışıyordur tahminen ondan daha aşağı çalışıyordur. Allah yardım etsin durumlar çok makus.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir