İsviçre, F-35A almak için ABD ile anlaştı

Hükümetten yapılan açıklamada, Federal Silahlanma Ofisi’nin bugün, 36 adet F-35A temin etmek için ABD makamlarıyla muahedeye vardığı duyuruldu.

Anlaşma kapsamında 2027’de başlayacak F-35A teslimatlarının 2030’a kadar devam edeceği ve F-35A’ların, İsviçre Hava Kuvvetlerinde mevcut F/A-18 Hornets ve F-5 Tigers jetlerinin yerini alacağı bildirildi.

Öte yandan hükümetin, muahedeyi, muhalefetin referanduma götürme sürecini beklemeden imzalaması reaksiyon çekti.

Muhalefet partileri F-35A mutabakatının referandum sonuçları beklenmeden imzalanmasının hukuksuz olduğunu öne sürerken İsviçre Parlamentosuna bağlı Teftiş Komitesi, muahedenin bu biçimde yapılmasının “endişe verici” olduğunu ama “kanunlara karşıt olmadığını” belirtti.

İsviçre’de 2020’de düzenlenen referandumda ordunun çağdaşlaştırılması teklifi oy çokluğuyla kabul edilmiş ama çağdaşlaştırılma kapsamında hangi ülkelerden harp materyalleri alınacağı, referandum metninde belirtilmemişti.

Referandumun akabinde hükümet, ABD’den 36 adet F-35A alınmasına dair 6 milyar İsviçre Frangı (6,1 milyar dolar) kıymetinde ön mutabakat imzalamıştı.

Muhalefet partileri, 2020 referandumunda F-35A’ların alınacağına dair ibare olmadığı gerekçesiyle mevzuyu halk oylamasına götürme daveti yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir