İmkansızı başarırım diyenlere göre bir optik illüzyon: Desendeki 12 noktayı aynı anda görmek imkansız!

Optik illüzyonların eğlenceli ve öğretici dünyasına girenler bırakamıyor. Renkli görsellerden sıkılanlar için siyah ve beyaz çizgilerin kullanıldığı optik illüzyonlar imdada yetişiyor. Nizamlı olarak optik illüzyon testlerini çözenlerin beyin gelişimleri güzelleşirken, keyifli vakit geçirmek de kaçınılmaz oluyor. Pekala noktaları tıpkı anda görmeyen dayanan bir görsel zeka testine ne dersiniz?

Bilim adamı Jacques Ninio’nun yarattığı optik illüzyon, toplumsal medya tarafından da çok sevildi ve birbirinden farklı yanıtlara tanıklık etti. Lisanlara pelesenk olan bu gri desenlerden oluşan ve 12 noktaya odaklanılan testi çözmeye var mısınız?

Çok dikkatli bakmalısınız…

Kesişme noktalarına dikkat edin

12 siyah noktayı tıpkı anda görmek neredeyse imkansız. Japon psikoloji profesörü Akiyoshi Kitaoka’nın paylaşımına dayanan manzara her geçen gün daha fazla şahsa ulaşıyor. BBC Türkçe’nin haberine nazaran, Fransız bilim adamı Jacques Ninio’dan esinlenerek isimlendirilen imgede yatay, dikey ve verev çizgiler yer alıyor. Oluşan desen üzerindeki kesişme noktalarında da bu 12 siyah noktayı görebiliyorsunuz.

Beyniniz oyun oynuyor

Beynin yapısı, bu türlü nizamlı çizgilerden oluşan desenlerde bazen yanılsamalara uğruyor. Optik illüzyonun yaratıcı olan Ninio ise bu test için şunları söylüyor: “Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve etrafına ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta lakin birkaçını görebiliyorsunuz. Gri çizgilerin imgesindeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir