İlham Aliyev: “Ermenistan’ın barış istemediğini ve hala intikamcı fikirlerle yaşadığını görüyoruz”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 26 Ağustos’ta Ermenistan işgalinden kurtarılan Laçın kentini ziyaret etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Aliyev’in Laçın vilayetini ziyaret ederek Laçın Memleketler arası Havalimanı’na gidecek olan 2 bin 400 metre uzunluğundaki tünelin imalini incelediği ve Laçın kentinin merkezine Azerbaycan bayrağını göndere çektiği belirtildi.

“LAÇIN’IN KURTULUŞU HER VAKİT TARİHTE KALACAK”

Aliyev, “Biz Laçın kentini geri aldık. Bu tarihi bir olaydır. Laçın’ın kurtuluşu her vakit tarihte kalacaktır. Bugün Laçın kentinde, kentin merkezinde, Azerbaycan bayrağını kaldırdım. Bu bayrak sonsuza kadar burada dalgalanacak” dedi.

“HER KÖYDE VE KENTTE ERMENİ VANDALİZMİNİN İZLERİ VAR”

Laçın’ın Ermenistan’ın işgalinde kalan öteki tüm yerleşim yerleri üzere Ermenilerin vandalizminin izlerini taşıdığını tabir eden Aliyev, “Ermeni vandalizminin tezahürleri her köyde, her kentte var. Ağdam kenti büsbütün Fuzuli’nin yanı sıra Cebrail kentinin tüm köyleri de yerle bir edildi. Laçın kenti de dahil olmak üzere birtakım yerlerde Ermeniler yasadışı yerleşimler gerçekleştirdiler, Ermenistan’dan ve çoğunlukla yurtdışından, Suriye ve Lübnan’dan Ermeni kökenli beşerler getirdiler. Bu bir savaş hatasıdır, tüm memleketler arası mukavelelerde savaş cürmü olarak kabul edilmiştir ve bu cürüm dünya toplumunun gözlerinin önünde gerçekleşmiştir” diye konuştu

“ŞEHİTLERİMİZİN CANLARI VE KANLARI DEĞERİNE BU TOPRAKLARDAYIZ”

Laçın kentinin büyük bir kısmının büsbütün yıkıldığını ve tahrip edildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ancak yeniden de, kimi yerlerde yasadışı yerleşim gerçekleştirildi. Dünya toplumu, Bu hususla direkt ilgilenen Minsk Kümesi Eşbaşkanları da dahil olmak üzere, yalnızca görmezden geldiler. Fakat, tarihi, kadim Azerbaycan toprağımız Laçın’in Ermenileştirildiğini, burada kaçak yerleşim yapıldığını görüyordular. Lakin güya kabul etmişler üzere görmezden geldiler. Biz Azerbaycan halkı buna asla razı olamayız. Her vakit, topraklarımızda ikinci bir Ermeni devletinin kurulmasına asla müsaade veremeyeceğimizi söyledim. Kahraman asker ve subaylarımızın sayesinde, bugün şehitlerimizin canı ve kanı değerine bu topraklardayız” dedi.

“ERMENİSTAN BARIŞ İSTEMİYOR, HALA İNTİKAMCI FİKİRLERLE YAŞIYOR”

İkinci Karabağ Savaşı’nın Ermenistan’ın tam yenilgisiyle sonuçlandığını belirten Aliyev, “İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermeni ordusunun büsbütün darmadağın edilmesiyle sonuçlandı ve muzaffer Azerbaycan ordusu kendi topraklarını işgalden kurtardı. Nihayet bunun onlara ders olacağını düşündük. Zira Ermeni ordusu büsbütün yok edilmiştir. Savaş sırasında 10 bin firarisi olan bir ülke, ne fiziki ne de manevi olarak savaş gücüne sahip değil. Savaştan çabucak sonra onlara barış teklif ettik. Bu, dünya harp tarihinde tahminen de nadir olaylardan biridir. Topraklarımız 30 yıl işgal altında kalsın, insanlarımız acı içinde yaşasın, tarihi ve dini anıtlarımız tahrip edilsin, kentlerimiz yıkılsın, bir milyondan fazla mayın döşensin fakat bunlara karşın biz barış teklif ettik. Lakin hala Ermenistan’ın barış istemediğini, intikamcı fikirlerle yaşadığını görüyoruz. Hudutların belirlenmesi sürecini başlatmayı teklif ettik. Yaklaşık bir yıllık bir mühlet boyunca bunu uzattılar. Artık ise bu süreç başlamış olsa da, büsbütün formalite niteliği taşıyor, rastgele bir müzakere yok, haritalarla ilgili bir müzakere yok. Biz bütün haritaları hazırladık. Hem 20. yüzyıl haritaları hem de evvelki periyodun haritalarını. Sonların belirlenmesine yönelik çalışmalar bu haritalara nazaran yapılmalıdır” dedi.

“2023’ÜN SONUNDA HEM DEMİRYOLUNU HEM DE KARAYOLUNU ERMENİSTAN HUDUDUNA KADAR GETİRECEĞİZ”

Ermenistan ile barış mutabakatının imzalanması için Azerbaycan’ın 5 temel maddeni Ermenistan’a sunduğunu vurgulayan Aliyev, “Sözle bunu kabul ettiler lakin pratikte göremiyoruz. Yeniden oyalama taktiği. Ermenistan tarafından 10 Kasım 2020’de imzalanan kapitülasyon muahedesine nazaran, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Karabağ’dan çekilmek zorundaydı. Hala tam olarak çekilmediler. Ermenistan’ın Azerbaycan’ın ana kısmı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin birleşmesini sağlayan bir koridor sağlaması gerekiyordu. Bugüne kadar ne koridor verildi, ne de koridorun güzergahı belirtildi. Hiç bir çalışma yapmadılar. Biz ise Zengilan’a kadar demiryolu çizgisi inşa ettik. Zengilan’a giden yolu biz yaptık. Önümüzdeki yılın sonunda hem demiryolunu hem de karayolunu Ermenistan hududuna kadar getireceğiz. Fakat Ermenistan topraklarında hiçbir şey yapılmıyor ve görünüşe nazaran hiçbir şey yapmak istemiyorlar. Hala oyalıyorlar” dedi.

“KİMSENİN DAVETİ, HİÇBİR BEYANI, HİÇBİR TEŞEBBÜS BİZİ DURDURAMAZ”

Sadece Laçın vilayetine Ermenistan tarafından bin 400’den fazla yeni mayın döşendiğini belirten Aliyev, “Bu mayınlar 2021’de yani savaştan sonra gömüldü. Bu Azerbaycan’a karşı açık bir terör hareketidir. Savaştan sonra mayın patlaması sonucu 240’tan fazla Azerbaycan vatandaşı ya öldü ya da ağır yaralandı. Yani bize karşı savaş devam ediyor, insanlarımız ölüyor. Ermenistan’ı bu kirli işlere son vermesi için tekraren uyardık. Sonuç olarak 13 Eylül’de bize karşı bir provokasyon daha yapıldığında, Azerbaycan ordusu karşılık verdi ve düşmanı tekrar dersini aldı. Umarım bu onlara bir ders verir. Zira bizi kimsenin ve hiçbir şeyin durduramayacağını gördüler. Kimsenin daveti, hiçbir beyanı, hiçbir teşebbüs bizi durduramaz. Toprağımızdayız ve topraklarımızı koruyoruz. Huduttaki mevzilerimiz, rastgele bir Ermeni provokasyonunu öngörmemize ve gerekli tedbirleri almamıza imkan sağlıyor. Murov Dağı’ndan Araz Irmağı’na kadar Azerbaycan-Ermenistan hududunda elverişli pozisyonlardayız. Bu mevziler bize hem askeri bir avantaj hem de değerli bağlantı sınırlarının denetimi de dahil olmak üzere geniş bir alan üzerinde denetim imkanı veriyor” dedi.

“BARIŞ MUTABAKATI İMZALAMAK İSTİYORUZ”

Azerbaycan-Ermenistan hududunda 13 Eylül’de çıkan çatışmalarda tekrar şehitler verdiklerini tabir eden Aliyev, “Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Allah gazilerimize şifa versin. Allah şehitlerimizin yakınlarına sabır versin. Lakin bilsinler ki, şehitler vatan uğruna şehadete yükseldiler. Savaş istemiyoruz, istemedik. Bu yüzden yaklaşık 30 yıldır müzakere masasında kaldık. Bu nedenle, İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra Ermenistan ile bir barış mutabakatı imzalamak istiyoruz” dedi.

“ERMENİSTAN YETERLİ DÜŞÜNMELİ”

Ermenistan’ın Azerbaycan’a kışkırtma devam ederse layıkıyla bir karşılık alacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bugün Ermenistan güzel düşünmelidir. Hiç kimse bizimle ültimatom lisanında konuşamaz ve kimseye güvenmemelidirler. Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin bizi durduramayacağını bir sefer daha söylemek istiyorum. Hakkın, adaletin, milletlerarası hukuka dayalı toprak bütünlüğümüzü koruyoruz ve restore ediyoruz. Bayrağımızı Laçın’ın merkezinde dalgalandırmaktan gurur duyduğumu bir defa daha söylemek istiyorum. Bu bayrak sonsuza kadar burada dalgalanacak. Sonsuza kadar burada yaşayacağız. Yaşasın Laçın. Yaşasın Azerbaycan” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir