Hızlı büyüdü çıtayı yükseltti

EBRU SUNGUR- Turkcell, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın tıpkı devrine oranla yüzde 57 artışla 14.7 milyar TL gelir elde etti. Üçüncü çeyrekte FAVÖK küme bazında yüzde 49 artışla 6 milyar lira, FAVÖK marjı yüzde 41, şirketin net kârı da yüzde 68 artarak 2.4 milyar TL oldu. Üçüncü çeyrek sonuçlarını kıymetlendiren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yıl sonu amaçlarını üst revize ettiklerini belirterek, “2022 yıl sonu için yaklaşık yüzde 47 ila 48 gelir büyümesi, yaklaşık 21 milyar TL düzeyinde FAVÖK, operasyonel yatırımların gelirlere oranının ise yaklaşık yüzde 20 olarak gerçekleşmesi bekleniyor” dedi. Turkcell daha evvel 2022 yıl sonu için yüzde 40 gelir artışı, 20 milyar TL de FAVÖK hedefliyordu.

Turkcell üçüncü çeyrek mali sonuçlarını, 4G/5G ihalesini de aldığı KKTC’’de düzenlediği toplantıyla açıkladı. Burada konuşan Murat Erkan, şunları söyledi:

“Yılın üçüncü çeyreğinde jeopolitik faktörler kendisini güçlü biçimde hissettirirken, güç ve emtia fiyatlarına bağlı enflasyonist baskı ile zorlayıcı makroekonomik tesirlerin öne çıktığı bir periyot yaşadık. Böylesine şiddetli ve belirsizliklerle dolu bir periyoda karşın, içinde bulunduğumuz süreçte kişisel ve kurumsal tüm müşterilerimizin muhtaçlıklarını odağımıza alarak yılın birinci dokuz ayında 2.2 milyon net müşteri kazandık.”

2019’da ‘her yıl 1 milyon yeni müşteri’ gayesi koyduklarını hatırlatan Erkan, “2020’den bu yana 6 milyon müşteri kazandık” dedi. Turkcell’in üçüncü çeyrek gelirlerinin süratli artmasına rağmen genel enflasyonun altında kalmasına yönelik değerlendirmesi sorulan Erkan, “Cironun yüzde 80’i kontratlı işlerimizden oluşuyor. Taahhütler, abonelik çeşitlerine nazaran bir ya da iki yıl olabiliyor. Bu nedenle enflasyon suratının altında kaldık ancak enflasyon önümüzdeki periyotta bir platoya oturunca bizim oranlarımız da dengelenecek” dedi.

Togg’a Paycell ve fizy

Dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaştığı süreçte Turkcell tarafından geliştirilen Paycell’in kullanıcı sayısının 7.3 milyona ulaştığını belirten Erkan, paydaşları ortasında bulundukları Togg’a da Paycell’i entegre edeceklerini söyledi. Erkan, “Togg’un dijital ekosistemindeki tüm ödeme hizmetlerini, Paycell’in gerçekleştirmesiyle sağlayacağız. Paycell ve fizy entegrasyonlarımız, yapay zeka temelli teknoloji geliştirme faaliyetlerimiz ile Togg’un konsolunda yer alacağız” diye konuştu. Erkan, Togg yerleşkesine 5G altyapısı götürmek istediklerini de kelamlarına ekledi.

Enerji yatırımları

Dünyada bilhassa güç fiyatlarının yarattığı enflasyonist maliyet baskısının şirketleri sürdürülebilirlik tarafındaki strateji ve faaliyetlerini tekrar gözden geçirmeye sevk ettiğini anlatan Erkan, şöyle devam etti:

“3 yıllık stratejik planımız dahilinde, her yıl güneş gücü alanına yaklaşık 80 ila 90 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. Böylelikle 2025 yılı sonunda 300 MW’lık solar güç üretim kapasitemizle yıllık 90 milyon dolara yakın maliyet tasarrufu hedefliyoruz. Ayrıyeten, İzmir Karadağ’daki rüzgar gücü santralimizle yaklaşık 2 bin 500 baz istasyonumuzun güç gereksinimini karşılayabiliyoruz. Kapasite artırımıyla bu sayısı 3 bin 800’e çıkaracağız. Bilgi merkezlerinin tamamı güneş gücü dayanaklı. Kıbrıs’ta güneş tarlalarımız var. 2030’da gücümüzün tamamını yenilenebilir güçten karşılayağız. Hala gücümüzün yüzde 8 – 10’unu kendimiz üretiyoruz.”

Kuzey Kıbrıs’a 5G götürecek

Turkcell’in iştiraki Kuzey Kıbrıs Turkcell gerçekleşen 4G/5G ihale bedeli olarak toplamda KDV dahil 19.1 milyon dolar ödeyerek ihalede 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz ve 3600 MHz frekanslarında toplam 247 MHz bant genişliğinde 4G lisansını 18 yıl, 5G lisansını ise 20 yıl müddetli olarak almaya hak kazandı. Murat Erkan, “Güçlü bir irtibat altyapısı bu adanın hakkı. Turkcell Kümesi olarak adada 4G beta testlerini 2014 yılında yapmıştık. O günden bu yana 4G’nin hatta 4.5G’nin adada hayata geçebilmesi için çalıştık. Sürecin başından beri Kuzey Kıbrıs’ın dijitalleşmesi için ihaleye iştirak ettik. İhale sonuçları çerçevesinde planlamalarımızı ve çalışmaları başlatıyoruz” diye konuştu.

Rakamlarla üçüncü çeyrekte Turkcell

*Fiber hane erişimi 711 hane artışla 5.2 milyona çıktı.

*Dijital OTT servis gelirleri yüzde 66 büyüdü.

*Bulut depolama eseri Lifebox’ın fiyatlı kullanıcıları yüzde 47 artışla 1.7 milyona erişti.

*TV+ kullanıcı sayısı yıllık yüzde 25 artışla 932 bin, IPTV kullanıcıları ise yüzde 22 artışla 1.2 milyon oldu.

*Turkcell Dijital İş Servisleri, gelirini yıllık bazda yüzde 107 artırarak 1 milyar TL’yi aştı.

*Turkcell, 2022 yılında bilgi merkezlerinde ek 2 bin metrekare yeni alan açtı.

*Paycell’in gelirleri yüzde 105 artışla 244 milyon TL oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir