‘Hal Kayıt Sistemi’ ile tespit edildi: Hal ile raf arasında fiyat yüzde 227 arttı

Fahiş fiyatların önlenmesi için geliştirilen ‘Hal Kayıt Sistemi’nin değerine dikkat çeken Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği bir ‘Hal Kayıt Sistemi’ var. Bu uygulamayı akıllı telefonuna indiren tüketici, Hal Kayıt Sistemi’ne künyeyi okutarak karekod üzerinden kaça alındığını, nereden alındığını, ne vakit alındığını, ne ölçü alındığını görebilecek. Sistemde fiyatları görüp olağandışı durumlarda şikayet edebilirler, inceleme yapılır ve gereken yaptırım yapılır” dedi.

Büyük reaksiyon topladı

Son devirde zerzevat ve meyvedeki yüksek fiyatlar tüketicilerin reaksiyonuna neden olurken, birtakım marketlerde etiketlere yansıyan farklı fiyatlar, eserlerin hal çıkış fiyatı ile Raf fiyatının sorgulanmasına neden oldu. Kimi marketlerde eriğin 18 liradan alınıp 59 lira 95 kuruşa satılması da reaksiyon çekti. Uzmanlar, bu duruma karşı tarımda fahiş fiyatların önlenmesi için geliştirilen ‘Hal Kayıt Sistemi’nin kıymetine dikkat çekti. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Hal Kayıt Sistemi’ni kullanarak, marketteki fiyatları karekod ile inceleyerek anlattı.

Karekod okutarak alış fiyatı görülüyor

Vatandaşların kesinlikle karekod okutması gerektiğini hatırlatan Aydın Ağaoğlu, “Soğan fiyatı neredeyse Seçim sloganı oldu. Seçim bitti, 30 liraya çıkmış olan şu an 9 lira 95 kuruş. Bunun kaça alındığını, ne maliyetle markete getirildiğini bilmek tüketicinin hakkı. Ben evvelce beri söylüyorum. Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği bir Hal Kayıt Sistemi var. Bu uygulamayı akıllı telefonuna indiren tüketici, halk kayıt sistemine ilişkin künyeyi okutarak karekod üzerinden kaça alındığını, nereden alındığını, ne vakit alındığını, ne ölçü alındığını görebilecek. Fahiş fiyat ile karşı karşıya ise bunu fark edip alışverişini öbür yerden gerçekleştirebilir. Tüketicilere tavsiyem, kesinlikle öncelikle bir fiyat araştırması yapsınlar. Zerzevat ve meyve reyonlarında bilhassa karekodu okutarak Hal Kayıt Sistemi’nde alış fiyatını görsünler. Bu uygulama telefonumda var, soğan 8 liraya alındığını görüyoruz, 9 lira 95 kuruşa satıldığını görüyoruz. Patates ise 14 liradan alınmış, satış fiyatı ise 17 lira 95 kuruş. Bu olağan bir fark lakin 1 liraya alıp 6 liraya satılıyorsa bir anormallik var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir