Erken seçim çağrıları devam ederken Kılıçdaroğlu’ndan seçim tarihi açıklaması

Muhalefet partilerinin erken seçim davetlerine rağmen Cumhur İttifakı ortakları seçimlerin ısrarla vaktinde, yani 2023’de yapılacağını söylüyor.

Taraflar bu tartışmada karşılıklı algı oluşturma suçlamasında bulunurken, erken seçim konusu başşehir siyasetinin gündeminden düşmüyor.

İktidar lehine yazdığı yazılarla bilinen Abdulkadir Selvi, iktidarın seçimlerin 14 Mayıs’a alınmasına düşüncesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan destek geldiğini tabir etti. 

“SEÇİMLERİN 1 AY ÖNE ÇEKİLMESİ…”

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıldönümü nedeniyle Ahlat’ta düzenlenen merasimlerden sonra Erdoğan-Bahçeli ve Mustafa Destici’nin bir ortaya geldiğini ve seçim konusunu konuştuğunu aktaran Selvi, “Erdoğan ve Bahçeli erken seçime gidilmeyeceği, seçimlerin 2023 yılı haziran ayında yapılacağını açıklamışlardı. Ak Parti’de, haziran ayının Hac mevsimine denk gelmesi, üniversite imtihanları, LGS nedeniyle seçim kampanyası yapmanın zorlukları açısından seçimlerin 14 Mayıs’a çekilmesi konuşulmuştu. Demokrat Parti’nin tek başına iktidara geldiği 14 Mayıs tarihi yüklü olmak üzere 28 Mayıs tarihinin de üzerinde durulmuştu. Seçimlerin 1 ay öne çekilmesi erken seçime gitme manasına gelmiyor. Olsa olsa seçimlerin öne çekilmesi olur” diye yazdı.

SELVİ’DEN KILIÇDAROĞLU İDDİASI

Erdoğan, Bahçeli ve Destici’nin “Eğer muhalefet mayıs ayındaki seçime dayanak vermezse cumhurbaşkanı tarafından seçim kararının alınması gerekiyor. Muhalefet bunu istismar edebilir. O nedenle 1 ay için seçimlerin öne çekilmesine gerek yok” dediğini tez eden Selvi, “Bu durumda seçim tarihi olarak 18 Haziran 2023 tarihi öne çıktı diye düşünürken sürpriz açıklama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi” dedi.

Selvi, yazısında Kılıçdaroğlu’nun mevzuya ait kelamlarına yer vererek şunları tabir etti:

“Kılıçdaroğlu, Elazığ’da Kanal 23 ve Fırat TV ortak yayınında gazeteciler Arif Çakmak ve Zeki Akbıyık’ın sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu’na, ’14 Mayıs’ta seçim talebi gelirse CHP olarak oy verir misiniz?’ diye soruldu. Kılıçdaroğlu, ‘Tabii natürel. Hiç kimsenin kaygısı olmasın’ diye karşılık verdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir