Arefe günü ne zaman? 2023 Kurban Bayramı arefesi için geri sayım

2023 Kurban Bayramı tatil planına taraf vermek isteyen vatandaşlar, Diyanet’in açıkladığı bayram tarihini sorguluyor. Bayramın yanı sıra arefe günü olarak bilinen günün tarihi de merak edilenler ortasında. İşte, 2023 Kurban Bayramı arefesi tarihi…

2023 BAYRAM AREFESİ NE VAKİT?

Kurban Bayramı bu yıl 28 Haziran – 1 Temmuz tarihleri ortasında idrak edilecek.

Kurban Bayramı arefesi münasebetiyle 27 Haziran Salı günü yarım gün tatil olacak.

AREFENİN MANA VE ÖNEMİ

Arefe, Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğlen namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğlen vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat’tan Müzdelife’ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat’ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va’z dinleme, Kur’ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

AREFE GÜNÜ İBADETLERİ

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ait olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş, yeniden “Arefe günü tutulan orucun bundan evvel ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”

İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen yahut kesmeyen yolcu olan yahut olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir